Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w Anglii?

Angielskie prawo jazdy

Zdanie egzaminu na prawo jazdy w Anglii jest, zdaje się, o wiele prostsze i mniej stresujące niż w Polsce. Przygotowując się do egzaminu nie musisz korzystać z kursów przygotowawczych prowadzonych przez, popularne w Polsce, ośrodki nauki jazdy, a z pomocy zaufanej osoby – przyjaciela, czy rodzica – która musi spełnić określone w przepisach angielskich warunki. Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w Anglii? Jak wygląda egzamin w Anglii? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Prawo jazdy w Anglii

Pierwszym warunkiem, jaki musi spełnić, osoba, która ubiega się o prawo jazdy w Anglii, jest ukończone 17 lat. Kolejnym jest wysłanie – znajdującego się na każdej poczcie – formularza D1. Po wysłaniu dokumentów po około miesiącu otrzymujemy tymczasowe prawo jazdy, które pozwala nam uczyć się jazdy samochodem pod okiem opiekuna. Od momentu otrzymania prawa jazdy, egzaminu podjąć możemy się w dowolnym momencie. Mamy na to 2 lata od daty ważności dokumentu. Przygotuj się do zdania angielskiego Prawo Jazdy z EMANO.

Samochód, którym poruszać się będzie uczeń, musi być odpowiednio oznaczony. W Anglii młodych kierowców rozpoznaje się pod znakiem dużego, czerwonego „L” na białym tle. Osoba, która nadzorować będzie nasz proces nauki, powinna mieć ukończone 21 lat, a prawo jazdy posiadać od co najmniej 3 lat.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin na angielskie prawo jazdy składa się z dwóch części: testu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego.

Na egzaminie teoretycznym przyjdzie nam rozwiązać test wielokrotnego wyboru, który w chwili obecnej składa się z 35 pytań. Aby zaliczyć egzamin pisemny, poprawnie trzeba odpowiedzieć na 30 pytań. Kolejnym etapu jest sprawdzenie percepcji. Jeśli masz okulary lub nosisz soczewki zabierz je ze sobą, gdyż egzaminator poprosi Cię o przeczytanie z odległości 20 metrów tablicy rejestracyjnej. Poprawna odpowiedź upoważnia Cię do przystąpienia do części praktycznej egzaminu.

Podczas egzaminu praktycznego przyjdzie Ci przejechać wcześniej ustaloną trasę. W czasie jazdy, egzaminator notować będzie wszystkie drobne błędy. Nie może być ich więcej niż 15, ponieważ będzie to oznaczało koniec egzaminu.

Przed wyjazdem w teren egzaminator ma możliwość poprosić Cię o sprawdzenie poziomu oleju w aucie, a także o wykonanie określonego manewru na placu.

Jak przygotować się do egzaminu?

Egzamin będzie przeprowadzony na Twoim własnym aucie. Do tego musisz je jednak odpowiednio przygotować:
– kierownica musi być umieszczona po prawej stronie pojazdu;
– musisz posiadać aktualne dokumenty (MOT, Road Tax);
– samochód powinien posiadać ubezpieczenie na zdającego egzamin;
– licznik prędkości powinien pokazywać wartości zarówno w milach, jak i kilometrach na godzinę;
– samochód, na którym zdajesz egzamin, powinien być wyposażony w manualną lub automatyczną skrzynię biegów – w zależności od tego jakim samochodem poruszać się będziesz na co dzień;
– na przedniej szybie, po stronie pasażera, powinno być zamontowane lusterko, które umożliwi egzaminatorowi obserwację, co dzieje się z tyłu pojazdu.

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu i bądź pewny siebie, a egzamin pójdzie Ci jak z płatka. Powodzenia!

Dodaj komentarz